More

    U Nišu urađena prva transplatacija bubrega u ovoj godini, na hemodijalizi 240 pacijenata

    Na Klinici za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Niš krajem marta urađena je prva transplantacija bubrega u ovoj godini, kada je otac donirao  bubreg svom sinu.

    Iako je na hemodijalizi bubrega na Klinici za nefrologiju u Nišu 240 pacijenata, u ovom trenutku je u pripremi šest do sedam pacijenata kojima će srodnici da budu donori.

    -Svedoci smo da je sve veći broj obolelih od hronične bubrežne insuficijencije, sve veći broj pacijenata na hemodijalizi i ne postoji nijedan drugi način koji može da ih vrati kvalitetu života kakav su imali pre dijalize od transplantacije bubrega”, kaže Zoran Perišić, direktor UKC Niš.

    Problem u Nišu, ali i u celoj Srbiji što nema kadeveričnih transplantacija, sa donora koji su doživeli moždanu smrt, jer njih gotovo da nema, pošto rodbina i dalje retko daje pristanak.

    -Srbija mora mnogo da uradi na promocijji kadeveričnih donorskih kartica. Samo zato što nemamo dovoljno kadeveričnih donora su isključeni iz Eurotransplanta, a to moramo da promenimo. Imamo odličan primer Hrvatske u kojoj je uveden zakon da su svi građani donori, osim onih koji se tome protive-navodi urolog Bratislav Pejić.
    Na transplantaciju bubrega u Srbiji čeka oko 700 pacijenata, a osim bubrega, čeka se i na transplantaciju jetre, srca, pluća i rožnjače.

    Prva transplatacija protekla bez problema

    Složena operativna procedura izvedena je bez komplikacija, a u ovoj transplataciji je radio multidisciplinarni tim 40 lekara i sestara.

    -Nakon svih ispitivanja uradili smo transplantaciju koja je hirurški bila zahtevnija i što se tiče vaskularnog i što se tiče urološkog dela. Sam postoperatvni tok je uredan- kaže Branka Mitić, direktorka  Klinike za nefrologiju UKC Niš.
    Miljan ima 30 godina i zahvaljujući ocu Aliji koji mu je donirao bubreg dobio je šansu za dug i kvalitetan život posle pet godina na dijalizi.

    -Pre operacije vodio sam težak život, nisam mogao da pijem tečnost i da jedem šta hoću. Svaki drugi dan sam moram na dijalizu. Sad se super osećam. Želim da živim normalno, da ne idem na dijalizu- priča Miljan Bajramović, iz sela Jelašnica kod Surdulice, koji ima suprugu i troje dece.

    POSTAVI KOMENTAR

    молимо унесите свој коментар!
    овдје унесите своје име

    Slični tekstovi