. Miloš Banđur, republički poslanik Srpske napredne stranke, kaže da je zadovoljan rezultatom referenduma o ustavnim promenama, ali da je većinsko “ne” u velikim gradovima u Srbiji pokazalo i da je “deo glasača SNS-a poslao signal vrhu stranke da nisu zadovoljni lokalnom vlašću”.
. On je za dnevni list Danas rekao da je jedan deo glasača SNS, uzdržavanjem od glasanja ili glasanjem protiv, želeo da pošalje vrhu stranke signal da nisu zadovoljni lokalnom vlašću ili ponašanjem pojedinaca na lokalu
. On je kao nedostatke koji urušavaju ugled SNS u tim sredinama nabrojao „dolazak na vlast prečicom“, „posvećenost privatnom a ne javnom interesu“, „nedostatak skromnosti i bahaćenje nekih lokalnih moćnika
foto: facebook profil
Miloš Banđur, republički poslanik Srpske napredne stranke, rekao je da je zadovoljan rezultatom referenduma o ustavnim promenama, ali da je većinsko “ne” u velikim gradovima u Srbiji pokazalo i da je “deo glasača SNS-a poslao signal vrhu stranke da nisu zadovoljni lokalnom vlašću”.
“Ne gledajući na referendum kao dogadjaj od krucijalne važnosti za vlast ili državu, jedan deo glasača SNS su uzdržavanjem od glasanja ili glasanjem protiv, želeli da pošalju vrhu stranke signal da nisu zadovoljni lokalnom vlašću ili ponašanjem pojedinaca na lokalu. Dolazak na funkciju prečicom, ohrabruje na posvećenost privatnom a ne javnom interesu i ohrabruje na bahaćenje. Nedostatak skromnosti i bahaćenje nekih lokalnih moćnika urušavaju naš ugled u tim sredinama. I bas me briga što su oni pre nas bili mnogo gori, meni smetaju takvi međju nama. Mi ne smemo da budemo u bilo čemu slični prethodnoj vlasti”, rekao je Banđur za Danas.
Banđur, koji je i nekadašnji zamenik gradonačelnika Niša, naglasio je da je u velikim gradovima opcija “ne” pobedila sa malom razlikom u broju glasova, ali da je s obzirom na malu izlaznost, takva razlika “dala veće procentualne razlike, što maskira pravu sliku referendumskog rezultata”.
Recimo, u Nišu je opcija “ne” prevagnula za 4400 glasova, uz izlaznost od svega 26 odsto, kaže.
Prema njegovoj oceni, 60 odsto glasova “za opciju ‘da’” na referendumu za izmenu Ustava u oblasti pravosuđa je “odličan rezultat”, koji, uprkos nešto drugačijim rezultatima u nekim lokalnim samoupravama, pokazuje da “nema promene u odnosu političkih snaga u odnosu na period za nama”.
“Činjenica je da vlast nije imala kampanju po pitanju referenduma, a spot koji je emitovan na RTS-u nije razjašnjavao stvari na pravi način, niti je mogao da značajnije motiviše glasače. Ako se ovome dodaju dezinformacije koje su širili pojedini poznati funkcioneri SNS-a i SPS-a, vodeći pravu medijsku hajku protiv ustavnih amandmana, i plašeci glasače lažnom pričom da će nama zapad postavljati sudije i tužioce, jasno je zašto je oko 70 odsto birača ostalo kući. Barem polovina onih koji su glasali protiv su glasači SNS-a, a koji su nedovoljno ili nepravilno informisani i poverovali pojedinim partijskim autoritetima da ove promene vode u kolonijalnu pravosudnu zavisnost od zapada, što naravno nije tačno”, rekao je Banđur.
On je još kazao da je i samo pitanje na glasačkom listiću “kao da je napisano sa ciljem da, uz sve dezinformacije, dodatno uplaši glasače i navede ih da glasaju ‘ne’“.
U pitanju je trebalo precizirati oblast na koju se promena Ustava odnosi, odnosno pitanje je trebalo da glasi: da li ste za potvrdjivanje Akta o primeni Ustava u oblasti pravosuđa, pošto su “građani mesecima plašeni da će biti izmenjena preambula Ustava koja se odnosi na Kosovo i Metohiju”.
Banđur je ocenio da zbog svega ovoga “opozicija nema razloga za radovanje”.
Građani su na referendumu potvrdili odluku Narodne Skupstine da usvoji amandmane na Ustav u oblasti pravosuđa, kazao je.
„Ustavnim izmenama postavljen je temelj za ozbiljnu reformu pravosuđa, koja treba da obezbedi njegovu nezavisnost od uticaja izvrsne vlasti, političke vlasti i interesnih grupa, sve sa ciljem većeg poverenja gradjana u sudove i tužilaštva”, rekao je on za Danas.