- Oko 700 osuđenika niškog Kazneno- popravog zavoda u Nišu stupilo je u štrajk glađu jer su nezadovoljni merama zaštite protiv korna infekcije, saopštili su danas u Udruženju za postpenalni prihvat i resocijalizaciju osuđenih lica
- Dvadesetak članova porodica osuđenika okupilo se danas se danas ispred niškog KPZ kako bi podržali svoje članove u njihovoj “borbi” za bolju zaštitu od korona infekcije i bolje medicinsko zbrinjavanje onih koji su se zarazili
- Udruženje “Za novi početak” saopštilo je da je nedavno od Ministarstva pravde tražilo donošenje Zakona o amnestiji, kako bi se smanjila prepunjenost zatvora u vreme epidemije Kovida 19, kao i veći broj uslovnih otpusta i tromesečnu pauzu u izdržavanju kazne za osuđenike starije od 55 godina
- Uprava za izvršenje krivičnih sankcija prethodno je kategorički negirala da u niškom KPZ ima masovnog ovoljevanja od korona infekcije i navela da se redovno sprovode sve mere preventive i zaštite

Oko 700 osuđenika niškog Kazneno- popravog zavoda(KPZ) u Nišu stupilo je u štrajk glađu jer su nezadovoljni merama zaštite protiv korna infekcije, saopštili su danas u Udruženju za postpenalni prihvat i resocijalizaciju osuđenih lica.
Dvadesetak članova porodica osuđenika okupilo se danas se danas ispred niškog KPZ kako bi podržali svoje članove u njihovoj “borbi” za bolju zaštitu od korona infekcije i bolje medicinsko zbrinjavanje onih koji su se zarazili.
Oni su nosili transparente na kojima je između ostalog pisalo “Odakle nam pare za PCR” i “Da li smo građani četvrtog reda”.
Jelena Milojković, koja je učestvovala na protestu, kazala je da u KPZ Niš ima člana porodice za kog strahuje da bi mogao da se zarazi Kovidom 19, te da se zbog toga obraćala svim nadležnim institucijama i ukazivala da će se pojaviti problem i da bi trebalo da se zatvor rastereti.
– Naše okruženje, Makedonci, Slovenci, oni su puštali ljude sa izdržavanja kazne da bi ih zaštitili, a kad im dođe vreme da služe, ljudi će se vraćati. Niko ne beži od te svoje obaveze da odsluži taj dug državi – kazala je ona.
Ivan Mitić, predsednik udruženja “Za novi početak”, koje je podržalo protest, rekao je da u toj ustanovi “ima veli broj zaraženih”, ilustrujući to tvrdnjom da “od 20 testiranih koji rade u kuhinji i koji dele hranu u KPZ Niš, njih 17 su pozitivni”.
– Imamo na stotine poziva što osuđenika, što njihovih porodica, koji nemaju adekvatnu lekarsku negu i ne dobijaju lekove jer ih nema dovoljno- rekao je on.
On je kazao da je ovo udruženje nedavno od Ministarstva pravde tražilo donošenje Zakona o amnestiji, kako bi se smanjila prebukiranost zatvora u vreme epidemije kovida 19, kao i veći broj uslovnih otpusta i tromesečnu pauzu u izdržavanju kazne za osuđenike starije od 55 godina, koji spadaju u rizičnu grupu.
Uprava: Obolelo samo 12 osuđenika i 20 zaposlenih
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija prethodno je kategorički negirala da u niškom KPZ ima masovnog ovoljevanja od korona infekcije i navela da se redovno sprovode sve mere preventive i zaštite.
U Upravi su kazali da se “sva osuđena lica sa simptomima testiraju, a sa potvrđenom infekcijom izoluju i imaju pojačan medicinski nadzor i potpunu zdravstvenu zaštitu, u skladu sa propisima”.
Lekari u niškom KPZ-u “sprovode protokol u detekciji virusa i lečenju infekcije koji se odnosi i na sve druge građane”.
Svi osuđenici dobijaju terapije i lekove koji su im potrebni, a koji se nalaze na pozitivnoj listi RFZO-a, rekli su.
– Nijedno osuđeno lice sa infekcijom korona virusa iz KPZ u Nišu nije preminulo, niti je u ovom trenutku hospitalizovano ili se nalazi na respiratoru. U ovom trenutku u zatvorenom odeljenju KPZ Niš je 12 inficiranih osuđenika, svi se dobro osećaju i nemaju izražene simptome- rekli su u Upravi pre nedelju dana, kada su se pojavile prve informacije o navodnom masovno oboljevanju.
U Upravi su dodali da je tada bilo i 20 zaposlenih koji su se inficirali koronavirusom, ali niko nije hospitalizovan, svi se osećaju dobro i imaju blage simptome ili su bez njih.