- Ne želimo da imamo status kovid bolnice jer to može potpuno da ugrozi zbrinjavanje pacijenata sa plućnim bolestima iz jugoistočne Srbije, pa i onih onkoloških, navela je u dopisu predsedniku Srbije i ostalim državnim funkcionerima Klinika za plućne bolesti u Nišu
- Dopis je poslat jer je uprava KC Niš nedavno odlučila da ovoj klinici vrati status kovid bolnice, mada joj je on ukinut 2. juna
- Zbog aktuelne epidemiološke situacije ponovo nam je vraćen status kovid bolnice, uprkos tome što još uvek ne postoji mišljenje o adekvatnim epidemiološkim uslovima organizacije rada za lečenje Kovid19 na klinici,navela je direktorka klinike Tatjana Pejčić
- Ona je dodala da je za ostale ne-kovid bolesnike predviđeno samo 15 kreveta, u drugoj zgradi, a na taj način se gasi osnovna delatnost klinike, kao jedine tercijarne ustanove u regionu
- Uprava KC nije konkretno odgovorila kakav će biti odgovor na ovu vrstu zahteva, već su naveli da su prošlog petka imali „veoma konstruktivan sastanak“ sa predstavnicima Klinike

Klinika za plućne bolesti Kliničkog centra(KC) Niš pisala je ovih dana predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da više ne želi da ima status kovid bolnice jer to može dovesti do „gašenja“ njene osnovne delatnosti”, odnosno da potpuno ugrozi zbrinjavanje pacijenata sa plućnim bolestima iz jugoistočne Srbije, pa i onih onkoloških.
Dopis je upućen i premijerki Ani Brnabić i pokrajinskom sekretaru za zdravstvo Zoranu Gojkoviću, a potpisala ga je direktorka klinike Tatjana Pejčić.
Dopis je, kako saznaje Danas, poslat nakon što je uprava KC Niš nedavno odlučila da ovoj klinici vrati status kovid bolnice, mada joj je on ukinut 2. juna, a klinika počela da se vraća u režim redovnog funkcionisanja. Klinika za plućne bolesti je zbrinjavala kovid pacijente od sredine marta.
Direktorka je navela da je toj klinici zbog aktuelne epidemiološke situacije ponovo vraćen status kovid bolnice, uprkos tome što još uvek ne postoji mišljenje o adekvatnim epidemiološkim uslovima organizacije rada za lečenje Kovid19 na klinici.
-Za ostale ne-kovid bolesnike predviđeno je samo 15 kreveta, u drugoj zgradi. Uz razumevanje neizvesne epidemiološke situacije i neodređenog vremenskog trajanja iste, informišemo vas da se na taj način gasi osnovna delatnost naše ustanove, kao jedine tercijarne ustanove u regionu i nastavno- naučne baze Medicinskog fakulteta u Nišu- navodi direktorka Pejčić u dopisu državnim funkcionerima.
U njemu se precizira da je ovakvom odlukom „onemogućena svaka mogućnost za dijagnostiku plućnih bolesti u skorijoj budućnosti“. U narednom periodu biće „potpuno minimizirano“ sprovođenje „specifične pulmološke dijagnostike i adekvatno zbrinjavanje“ pacijenata sa teškim infekcijama donjih disajnih puteva i plućne maramice, pogoršanjima opstruktivnih bolesti i fibrozom pluća, pa i onkoloških pacijenata, navodi se.
Uprava Kliničkog centra nije konkretno odgovorila kakav će biti odgovor na ovu vrstu zahteva, već su naveli da su prošlog petka imali „veoma konstruktivan sastanak“ sa predstavnicima Klinike, u kojem su učestvovali i članovi Radne grupe KC Niš za borbu protiv korona virusa.
– Argumentovano je razgovarano o svim njihovim zahtevima i predlozima…, te su neke mere i koraci već preduzeti. Postignut je konsenzus da se i u narednim danima zajednički pronađu potencijalna rešenja, te i da su obema stranama, na prvom mestu život i zdravlje pacijenata, odnosno maksimalno kvalitetno pružanje zdravstvenih usluga svima, bez obzira da li je reč o pacijentima sa virusom Kovid-19 ili ne- navodi uprava u odgovoru Danasu.
Klinika za plućne bolesti je od sredine marta medicinski uspevala da zbrine onkološke pacijente, a to čini i sada, ali tako što ih je fizički slala i šalje na druge klinike. Od sredine marta ne zbrinjava pacijente sa drugim plućnim bolestima.
Niška pulmologija: U lečenju kovida smo dali najveći doprinos
Klinika za plućne bolesti navela je u pismu državnim funkcionerima da je od početka epidemije korona virusa u lečenju pacijenata sa potvrđenim ili sumnjivim virusom dala „jedan od najvećih doprinosa na novou Srbije“.
-Od marta do maja hospitalizovala je 750 takvih bolesnika, a ambulantno pregledala njih 853. I sada devet lekara i 15 medicinskih tehničara klinike učestvuju u lečenju kovid pacijenata hospitalizovanih u KC Niš-navodi se u dopisu.
А,каква су Уставна овлашћења Вучића?Енглеска краљица нека дели ордење и бави се церемонијама.Председник Владе,Министар здравља,пре свега су особе којима треба да се обрате.