- Zamenik direktora KC Niš Vladan Ćosić danas je izbegao da odgovori na pitanje da li je direktorka Klinike za plućne bolesti Tatjane Pejčić razrešena zbog toga što je prethodno državnom vrhu uputila dopis u kojem navodi da ta klinika više ne želi da ima status kovid bolnice, jer to može dovesti do „gašenja njene osnovne delatnosti”
- Pejčić je sredinom prošlog meseca na adrese predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kao i premijerke Ane Brnabić i pokrajinskog sekretara za zdravstvo Zorana Gojkovića, uputila dopis u kojem se traži da klinika ubuduće nema status kovid bolnice, jer to “može potpuno da ugrozi zbrinjavanje pacijenata sa plućnim bolestima iz jugoistočne Srbije, pa i onih onkoloških”
- Samo nekoliko dana nakon ovog obraćanja, 23. juna, Vladin Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti Kovid 19 usvojio je zaključak u kojem se između ostalog preporučuje da niška Pulmologija bude jedna od centralnih kovid bolnica u Srbiji
- Klinika za plućne bolesti u Nišu zbrinjava kovid pacijente od sredine marta

Zamenik direktora Kliničkog centra Niš Vladan Ćosić danas je izbegao da odgovori na pitanje da li je direktorka Klinike za plućne bolesti Tatjane Pejčić ovih dana razrešena zbog toga što je državnom vrhu uputila dopis u kojem navodi da ta klinika više ne želi da ima status kovid bolnice, jer to može dovesti do „gašenja njene osnovne delatnosti”.
Pejčić je, u ime Pulmologije, sredinom prošlog meseca na adrese predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kao i premijerke Ane Brnabić i pokrajinskog sekretara za zdravstvo Zorana Gojkovića, uputila dopis u kojem se traži da ta klinika ubuduće nema status kovid bolnice, jer to “može potpuno da ugrozi zbrinjavanje pacijenata sa plućnim bolestima iz jugoistočne Srbije, pa i onih onkoloških”
– Postoje i druga mišljenja o različitim situacijama. Naravno, u radu Kliničkog centra postoji viši interes, jer naša ustanova ima 35 različitih organizacionih celina, tako da svaka celina o tom interesu mora voditi računa- rekao je danas Ćosić, odgovarajući na novinarsko pitanje da li razrešenje direktorke Pulmologije Pejčić ima direktne veze sa obraćanjem klinike državnim funkcionerima,
Ćosić je na konferenciji za novinare kazao da u radu rukovodstva svake klinike ili ustanove „dolazi do zasićenja“, pa je „ponekad potrebno da dođe do promena, koje će povećati produktivnost u radu“.
On je kazao da je rukovodstvo KC imalo dobru saradnju sa Pejčić i da u njenom radu nije bilo propusta.
Uprava KC je, inače, za novog direktora klinike ovih dana imenovala Milana Rančića.
Prema pisanju dnevnog lista Danas, na odluku o Pejčićkinom razrešenju “uticala je” činjenica da je ona uputila ovakav dopis državnim funkcionerima, a nakon što je uprava KC sredinom juna odlučila da Klinici za plućne bolesti vrati kovid status, koji joj je ukinut 2. juna.
Samo nekoliko dana nakon obraćanja klinike državnim funkcionerima, 23. juna, Vladin Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti Kovid 19 usvojio je zaključak u kojem se između ostalog preporučuje da ona bude jedna od centralnih kovid bolnica u Srbiji.
Niška Pulmologija, inače, zbrinjava kovid pacijente od sredine marta.
Pismo Pulmologije Vućiću i ostalim funkcionerima
Uz razumevanje neizvesne epidemiološke situacije i neodređenog vremenskog trajanja iste, informišemo vas da se na taj način gasi osnovna delatnost naše ustanove, kao jedine tercijarne ustanove u regionu i nastavno- naučne baze Medicinskog fakulteta u Nišu, navela je Pejčić u dopisu državnim funkcionerima nakon odluke uprave KC da Pulmologiji vrati kovid status.
U dopisu se precizira da je ovakvom odlukom uprave KC na toj klinici za ne-kovid bolesnike predviđeno samo 15 kreveta, u drugoj zgradi.
Odluka će „onemogućiti svaku mogućnost za dijagnostiku plućnih bolesti u skorijoj budućnosti“.
– U narednom periodu biće potpuno minimizirano sprovođenje specifične pulmološke dijagnostike i adekvatno zbrinjavanje pacijenata sa teškim infekcijama donjih disajnih puteva i plućne maramice, pogoršanjima opstruktivnih bolesti i fibrozom pluća, pa i onkoloških pacijenata- navodi se u dopisu.
Ka KC Niš, te i niškoj Pulmologiji, gravitira oko 2,5 miliona građana sa jugoistoka Srbije.
