
Deo zaposlenih u sudovima i tužilaštvima u Nišu stupio je u celodnevni štrajk na poziv Sindikata sudske vlasti jer i dalje nisu ispunjeni zahtevi za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu.
Prethodni jednodnevni protest održan je 18. marta, a posle toga, kako tvrde iz Sindikata sudske vlasti, zaposlenima u pravosuđu se pretilo oduzimanjem zarada za vreme provedeno u štrajku.
-Smisao zakonske norme kojom je regulisano oduzimanje prava na zaradu u toku štrajka jeste da primora zaposlene na pronalaženje kompromisnog rešenja, dok je za poslodavca ekvivalent tome šteta koju delatnost trpi zbog obustave rada, a Sindikat smatra da je potpuno nelegitimno oduzimati zarade zaposlenima pre otpočinjanja procesa pregovora-saopšteno je iz ovog sindikata.
Novom odlukom o celodnevnom štrajku odložen je rok za ispunjenje zahteva na 15 dana od konstituisanja nove vlade, pošto je Vlada Srbije u tehničkom mandatu, ali da ona i njeni članovi mogu da potpišu protokol koji je zahtevima formulisan.
-Tražimo da se potpiše protokol o povećanju osnovice za obračun plata sudijama, javnim tužiocima i ostalim zaposlenima u pravosudnim organima, u iznosu od minimum 20 odsto. Zahteva se i isplata naknade za troškove ishrane u toku rada, u iznosu od minimum 15.000 dinara mesečno. Sindikat sudske vlasti traži i isplatu regresa za korišćenje godišnjeg odmora, u iznosu od minimum 85.000 dinara godišnje, počev od plate za april 2025. godine-precizirano je.
Štrajkački zahtevi upućeni su Ministarstvu pravde još 5. februara.
Zaposleni će tokom štrajka biti u svojim radnim prostorijama, a predlog Sindikata sudske vlasti je da postupaju u predmetima koji se tiču lišenih slobode, koji se vode prema maloletnim učiniocima krivičnih dela i zbog nasilja u porodici, kao i u postupcima u kojima je istaknut predlog za određivanje privremene mere.